• slide-01.jpg
  • slide-02.jpg
  • slide-03.jpg
  • slide-05.jpg
  • slide-06.jpg
  • slide-07.jpg
Error
  • You are not authorised to view this resource.
  • partnerzy-2.jpg
  • partnerzy-1.jpg

Co warto wiedziec o zmywarce?

Bez zmywarki możemy się obejść. Ale czy tego samego nie można powiedzieć o kuchence mikrofalowej czy pralce automatycznej? Czy tego chcemy czy nie, prędzej czy później również zmywarka stanie się standardem w każdej szanującej się kuchni.

 

miele zmywarka copyZmywarki w naszych domach wciąż uważane są za luksus i raczej zbędną fanaberię. Obecność tego urządzenia w polskiej kuchni jest wciąż egzotycznym zjawiskiem jak prysznic czy wanna do hydromasażu w łazience. Zupełnie inne podejście do zmywarek mają mieszkańcy krajów Europy Zachodniej. Tam często są one standardem i uważa się je za urządzenia tak samo ważne jak kuchenki, lodówki czy kuchenki mikrofalowe. Przyczyn tak różnego zdania na temat rodzaju sprzętu AGD nie należy upatrywać tylko i wyłącznie w różnicach w wysokości zarobków. Nasza rezerwa w stosunku do zmywarek - jak to zwykle z uprzedzeniami bywa - wynika głównie z niewiedzy na temat ich możliwości, funkcji i sposobu działania. Do dziś pokutują błędne opinie o niedokładności mycia zmywarek i potrzebie ręcznego poprawiania ich pracy czy niebotycznych rachunkach za prąd i wodę. Oczywiście są takie przedmioty, których nie powinniśmy myć w zmywarce, ale to nie prawda, że prędzej czy później znacznie zniszczy ona naszą piękną zastawę stołową. To co ma ulec zniszczeniu w zmywarce, ma szansę równie szybko zepsuć się podczas ręcznego mycia w zlewie. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki - niektórych materiałów faktycznie nie powinniśmy do zmywarki wkładać, lecz o takich właściwościach danego produktu na etykiecie informuje producent. Dla lepszego zobrazowania korzyści wynikających z faktu posiadania zmywarki w kuchennym arsenale sprzętu AGD przygotowaliśmy poniższe zestawienie. Być może to pomoże nam zweryfikować

 

Fałszywe opinie o zmywarkach:

Opinia 1: Zmywarka nie jest w stanie usunąć naprawdę poważnych zabrudzeń. Bardzo często naczynia wyjęte z jej wnętrza wymagają dodatkowej kosmetyki.

 

Nieprawda: Zastawa stołowa umyta z zastosowaniem właściwego programu zmywania zawsze będzie idealnie czysta, nabłyszczona i wolna od smug i zacieków, co trudno jest uzyskać myjąc naczynia ręcznie. Dzięki pracy specjalnych ramion zraszających woda dotrze do najtrudniej nawet dostępnych miejsc i zakamarków. Zmywarki bardziej zaawansowane technologicznie automatycznie dobiorą program mycia – nie ma mowy o ręcznym poprawianiu efektów ich pracy.

 

Opinia 2: Naczynia i sztućce podczas mycia w zmywarce ulegają stopniowej, regularnej degradacji. Tracą swój połysk, matowieją, mogą się przebarwiać.

 

Nieprawda: Praktycznie wszystkie tradycyjnie wykonane przedmioty zastawy stołowej można zmywać w zmywarce. Właściwie dobrany program zmywania nie wpłynie w żaden sposób na ich jakość, nie osłabi ich trwałości w większym stopniu niż mycie tradycyjne. Jak od każdej reguły, także i od tej istnieje kilka wyjątków. Drewniane przedmioty na skutek długotrwałego traktowania środkami myjącymi oraz wysoką temperaturą mogą ulec odbarwieniom, cienkie sztućce drewniane napęcznieją i ulegną zwichrowaniu. To samo może stać się z nimi jednak także podczas mycia w zlewozmywaku. Szczególnie cenną, kruchą i zdobioną zastawę stołową bezpieczniej będzie umyć ręcznie. Wówczas mamy stałą kontrolę nad procesem zmywania i możliwość natychmiastowego zareagowania w razie konieczności. Ryzykowne będzie także mycie w zmywarce sztućców klejonych (mogą się rozwarstwić). Przedmioty wykonane z miedzi, cyny i aluminium po pewnym czasie mogą zacząć matowieć. Jeśli naczynia i sztućce nie mają odpowiednich oznaczeń dopuszczających ich mycie w zmywarce lepiej nie ryzykujmy – tworzywa sztuczne różnie reagują na regularne traktowanie ich środkami chemicznymi i wodą o wysokiej temperaturze. Pamiętajmy, że im więcej programów zmywania posiada zmywarka, tym mniej ograniczeń jeżeli chodzi o rodzaj przedmiotów, które możemy w niej umieścić.

 

Opinia 3: Zmywarka zużywa ogromne ilości wody i detergentów. Dodatkowo pobiera energię elektryczną. Wszystko to sprawia, że jest urządzeniem nieekonomicznym.

 

Nieprawda: Ten zarzut jest jednym z najpoważniejszych, a jednocześnie całkowicie mija się z prawdą. Ci, którzy projektując własną kuchnię liczą się z każdym groszem, często właśnie z obawy przed zbyt dużymi kosztami eksploatacji rezygnują z kupna zmywarki do naczyń. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna niż nam się wydaje. Jeżeli nasza rodzina jest duża lub często przyjmujemy gości, zmywarka pozwoli zaoszczędzić nam nie tylko pieniądze, ale też sporo czasu. Zlewozmywak zapełniony po brzegi naczyniami czekającymi na umycie potrafi zepsuć humor nawet najbardziej pracowitej pani domu. Przygotowanie posiłku dla rodziny i gości składającego się z kilku dań jest już wystarczająco męczące i perspektywa, że trzeba jeszcze zmyć 8-12 kompletów naczyń wydaje się czasem przerażająca.

 

asd Aby umyć 12 kompletów naczyń i maksymalnie zredukować zużycie wody zatykamy korkiem komorę zlewozmywaka i napełniamy ją wodą. Zwykle komora taka ma pojemność kilkunastu litrów. To jednak nie wystarcza - woda się brudzi, nasyca tłuszczami i aby dokładnie zmyć naczynia trzeba ją wymieniać. Do tego dochodzi dozowanie środków czystości, żmudne szorowanie każdego talerzyka i sztućców oraz ich pojedyncze wycieranie. Napuszczenie wody do zlewozmywaka to najoszczędniejszy sposób zmywania – większość osób zmywa jednak naczynia pod bieżącym strumieniem wody. Jeśli porównamy ilość wody zużywanej przez zmywarkę z tą, jakiej musimy użyć by doprowadzić naczynia do porządku własnoręcznie, okaże się, że urządzenie wypada na tym polu bardzo korzystnie. Podczas mycia 12 kompletów naczyń pod bieżącym strumieniem wody zużywamy od około 70 do 90 litrów wody. Zmywarka zaprogramowana na mycie wstępne, zmywanie i płukanie podczas pracy z taką ilością naczyń zużyje około 20 litrów wody. Porównanie kosztów pracy zmywarki z kosztami potrzebnymi do przygotowania ciepłej wody do mycia ręcznego przy najkorzystniejszych założeniach dla mycia ręcznego także wypada z korzyścią dla zmywarki. Jej praca jest prawie dwa razy tańsza niż koszt ciepłej wody zużywanej do mycia ręcznego. Do tego dochodzi jeszcze komfort, który gwarantuje nam zmywarka, a którego na pieniądze przeliczyć się nie da. Wystarczy naczynia używane podczas całego dnia ustawiać w zmywarce i po ostatnim posiłku ją włączyć. Po kilkudziesięciu minutach wszystkie naczynia są czyste i gotowe do ponownego użycia.

 

Electrolux ESL6552RA zmywarka Do zabudowy czy wolnostojąca?

Zmywarkę, podobnie jak każde prawie urządzenie kuchenne możemy kupić w wersji do zabudowy lub wolnostojącą. Ceny urządzeń o identycznych parametrach przeznaczonych do wbudowania w meble kuchenne są o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent wyższe od cen sprzętu wolnostojącego.Wybierając zmywarkę wolnostojącą warto sprawdzić, czy jej górny blat da się zdemontować – wówczas będziemy mogli estetycznie ustawić ją między meblami kuchennymi i przykryć wspólnym blatem.

 

Wielkość i pojemność

Na rynku dostępne są zmywarki bardzo zróżnicowane pod względem wielkości i pojemności. Mówiąc o pojemności zmywarki mamy na myśli oczywiście ilość kompletów naczyń, jaką do urządzenia możemy zmieścić. Jedne z największych zmywarek mają pojemności 12 kompletów naczyń i szerokość 60 cm. Do najmniejszych zmywarek przeznaczonych dla dwu lub trzyosobowej rodziny mieści się 4/5 kompletów naczyń. Zmywarki z tej grupy są mniejszej szerokości i są niższe. Najmniejsze z nich wyglądem przypominają duże kuchenki mikrofalowe.

 

 img-kuchnia  img-szafy-garderoby  img-meble-pokojowe img-meble-biurowe   img-meble-lazienkowe
Meble kuchenne Szafy i garderoby Meble pokojowe Meble biurowe Meble łazienkowe
zobacz więcej... zobacz więcej... już wkrótce... już wkrótce... już wkrótce...